Spływy Kajakowe Liwcem

Spływ kajakowy Liwcem Kajaki Liwice Kajak Liwiec
Liwiec
jest lewym dopływem Bugu, jedną z najpiękniejszych rzek polskiego niżu w dolinie, której zachowały się wysokie walory krajobrazowe, florystyczne i faunistyczne. Długość rzeki wynosi 123 km . Ujście do Bugu znajduje się w Kamieńczyku.

Spływ dostarcza wielu wrażeń, niekiedy emocji przy wymijaniu zwalonych drzew i sterczących pali. Początek szlaku w Wyszkowie (lub Grodzisku)


Wyszków leży nad Liwcem, dawniej własność Ossolińskich, którzy posiadali tu swój pałac (rozebrany po I wojnie światowej). Najciekawszy zabytek to kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. ufundowany w 1788r. przez Aleksandra Macieja Ossolińskiego, miecznika wielkiego litewskiego. Warto również zobaczyć przepiękne kapliczki przydrożne z końca XVIII w., murowane, trójboczne, z figurami świętych :Jana Nepomucena ,Floriana i św. Notburgi.

Płynąc podziwiamy krajobraz dwóch krain geograficznych: Mazowsza i Podlasia, dla których Liwiec jest naturalną granicą. Niezwykle malowniczo prezentują się z rzeki zabytki dawnych kultur:

grodzisko - 6 km na południe od zamku liwskiego leży wieś Grodzisk. Na południe od niej znajduje się dobrze zachowane grodzisko z XI w. o wymiarach 250 x 200 m. Ten gród nad Liwcem należał do największych w średniowiecznej Polsce. Oglądana ze szczytu wału dolina Liwca wprawi w zachwyt nawet najbardziej obojętnego na piękno widza. Urzekający niepowtarzalną urodą pejzaż jest jednym z nie wielu takich zjawisk na Mazowszu.

Płynąc, nie można odmówić impresyjności najwyższemu wzniesieniu w okolicy - Sowiej Górze pod Jarnicami. Z Sowią Górą związanych jest wiele legend . Góra jest świetnym punktem widokowym, z której roztacza się piękny widok na płynący w szerokiej dolinie Liwiec i zabudowę Liwa z wieżami kościoła i czerwoną basztą.

Zamek książąt mazowieckich w Liwie - wzniesiony został na przełomie XIV i XV w. Był wielokrotnie modernizowany, min. w XV w. kiedy stanowił własność królewską, a jego rozbudowy dokonała królowa Bona. Zamek został poważnie zniszczony przez Szwedów w 1657, a następnie w 1703r. Do dziś zachowała się jedynie baszta i barokowy budynek dawnej kancelarii starostwa liwskiego, w której zorganizowano muzeum broni białej i palnej, oraz galerię portretów sarmackich.

Jednodniowy (czas spływu ok. 6 godzin ) spływ Liwcem kończymy w Węgrowie , gdzie po posiłku i odpoczynku na piaszczystej plaży, zwiedzamy to urokliwe miasto owiane nieprzemijającą legendą o zaczarowanym Lustrze Twardowskiego.

Zapewniamy
- Kajaki 2- osobowe , kapoki, wiosła
- Transport uczestników oraz kajaków do miejsca startu i odbiór.
- Materiały Informacyjno- krajoznawcze (Przewodniki, foldery)
- 100 % chęci udziału w kolejnym spływie
- potwierdzenie punktów na Regionalną Odznakę Krajoznawczą : „Miłośnik Ziemi Węgrowskiej'

Ponadto możemy zapewnić nocleg i wyżywienie, oraz dodatkowe atrakcje połączone ze zwiedzaniem Zamku w Liwie, ognisko z kiełbaskami, spacer z Przewodnikiem po Węgrowie i okolicy, pobyt na kręgielni, jazdę konną w siodle
Uwaga
- Uczestnicy spływu płyną na własną odpowiedzialność
- Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w spływie pod opieką osób dorosłych


Węgrów,
Al.Siedlecka 10,
tel.kom 608 191 645,
tel. (025) 792 48 33
 
 
 
powered by inmidia