Wydarzenia

Węgrowski Oddział PTTK po raz kolejny organizatorem

IX Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego im. Gintera i

Goszczyńskiego”.

Na terenie Powiatu Węgrowskiego w dniach 22.06-24.06.2012r. odbył się po raz drugi IX Ogólnopolski Rajd Rowerowy im. Gintera i Goszczyńskiego. Turyści kolarze uczcili w ten sposób pamięć długoletnich działaczy Komisji Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK, prekursorów turystyki kolarskiej w Polsce. Uczestnikom rajdu zaproponowano trzy trasy rowerowe biegnące przez najciekawsze turystycznie i krajobrazowo tereny ziemi węgrowskiej. W sobotę 22 czerwca grupa kolarzy poprowadzona przez Wojciecha Gereja- Prezesa Oddziału PTTK w Węgrowie (nauczyciela geografii w L.O. w Węgrowie) pokonała łącznie trasę 75 km: Zambrzyniec-Zgrzebichy-Drgicz-Stoczek-Miednik-Miedzyleś-Wrotnów-Miedzna-Jartypory-Węgrów-Liw-Zawady-Korytnica-Górki Borze- Paplin- Huta Gruszczyno-Matały- Zambrzyniec. Bazą wypadową rajdu było gospodarstwo agroturystyczne w Zambrzyńcu, malowniczo położonej miejscowości w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Łochów. Tego dnia rajdowcy mieli okazję poznać historię i zabytki regionu węgrowskiego z terenu gminy Stoczek, Miedzna, Węgrów, Liw i Korytnica. W Stoczku zatrzymali się przy neoromańskim kościele parafialnym p.w. św. Stanisława BM oraz lapidarium na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. W Miedznie zwiedzili dawny zajazd z 2 poł. XVIII w. obecnie po odbudowie i gruntownej renowacji , neogotycki kościół p.w. Zwiastowania NMP z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Miedzeńskiej- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Jak twierdzą uczestnicy rajdu węgrowska Bazylika wywarła na nich ogromne wrażenie. Zachwycali się widokiem malowideł ściennych Michała Anioła Palloniego, a legendy o lustrze Twardowskiego jak powiedzieli- wprowadziły ich w magiczny nastrój. Kolejnym punktem zwiedzania był cmentarz ewangelicko-augsburski. Stamtąd pojechali nad węgrowski zalew. W Liwie zwiedzili zamek i muzeum. Kolejny dzień upłynął rajdowcom w obcowaniu z przyrodą. Rezerwat Moczydło i Jeziorka Kałęczyńskie na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w obrębie Gm. Stoczek jak twierdzą rajdowcy – są niepowtarzalnym widokiem i ukojeniem dla duszy i ciała. – To taki kawałek mazowieckiej Białowieży- mówiła Danuta Grodzka –Wojdyna- Wiceprezes Oddziału PTTK w Węgrowie. Trzydniowy pobyt turystów kolarzy na terenie ziemi węgrowskiej jak wypowiedzieli się rajdowcy- był okazją dla nich samych do zapoznania się z pięknem walorów turystycznych i przyrodniczych regionu węgrowskiego. – Będziemy zachęcać innych do odwiedzenia tego regionu, który był dla nas mało znany, ale to co tu zobaczyliśmy jest czymś niepowtarzalnym i nieporównywalnym, warto tu przyjechać jeszcze raz.


   

   
 
   

   

   
 

OGRÓD PLENERÓW CERAMICZNYCH

ZAPRASZA

Warsztaty twórcze, które proponujemy przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przeprowadzone w formie jednodniowego spotkania. Zajęcia poprowadzi artysta ceramik. Zajęcia mają charakter edukacyjny i rekreacyjny.

Celem warsztatów jest przede wszystkim rozwój wyobraźni i kształcenie umiejętności manualnych. Radość tworzenia, terapia, relaks. Ceramika pozwala na elastyczne i łatwe wyrażanie własnych pomysłów, pozwala zmaterializować i zobrazować marzenia, wyrazić emocje, podnosi poczucie własnej wartości. Tworzenie i wyrażanie samego siebie w dziele, które pozostanie na dłużej. Ceramika pozwala na kontakt z naturalnym i obecnym od wieków tworzywem, jakim jest glina.

Podczas warsztatów poznajemy tajniki pracy z gliną, jej możliwości oraz techniki formowania i dekorowania. Uczestnik ma możliwość wykonania prac własnego pomysłu. Warsztaty zakończą się uroczystą wystawą, rodzajem wernisażu. Każdy uczestnik może zabrać ze sobą wykonaną przez siebie pracę. Zajęcia dostosowane będą do wieku i umiejętności.

Dla gości do dyspozycji jest ogród, w którym można w każdej chwili odpocząć. Bardzo chętnie zorganizujemy Państwu ognisko lub grilla nad wodą na terenie naszego Agrogospodarstwa.

 

Zapraszamy do współpracy przedszkola, szkoły, Domy Kultury i inne Placówki Oświatowe. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie terminu tel. kontaktowy: 608 191 645. Zambrzyniec 26, gm. Łochów, Powiat Węgrowski.


 
               

              
 
Pan Twardowski inspiracją do sukcesu

.....Dawno temu, kiedy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów panowała dynastia Jagiellonów zaszły tajemnicze zdarzenia, których bohaterem był magik Twardowski. Twardowski rodem z Krakowa pobierał nauki m.in. z alchemii na uniwersytetach niemieckich . Ślady magii, które po sobie zostawił na trwałe związały się także z regionem gdzie płyną wody Bugu, Liwca i Narwii.

W jakie działania można włączyć postać Twardowskiego i jak wykorzystać liczne legendy powstałe wokół jego postaci. Jak stworzyć nowy produkt turystyczny o nazwie „Pan Twardowski”? Jak scalić różne placówki i organizacje turystyczne w regionie Bugu i Liwca? O tym dyskutowano na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie.

Inicjatorem pomysłu i spotkania była Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Z jej ramienia występowała Danuta Grodzka-Wojdyna- sekretarz Zarządu NLOT (pełniąca również funkcję wiceprezesa Oddziału PTTK w Węgrowie) oraz Andrzej Brochocki- członek Zarządu NLOT (właściciel Ośrodka Wypoczynkowego w Gródku). Ewa Szcześniak reprezentowała Mazowiecko-Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne, Katarzyna Węgrzyn Hotel „Retro” w Skibniewie. Obecna była również Jadwiga Giers, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej. Mimo iż nie wszyscy zaproszeni goście dotarli, poruszono kilka ważnych kwestii.

W kontekście spotkania zgromadzeni podkreślali, że mamy ogromne bogactwo – kulturowe i przyrodnicze, które jest wciąż mało doceniane i nadeszła najwyższa pora, by zrobić coś w tym kierunku. Jednym z pomysłów jest stworzenie dwóch przecinających się szlaków turystycznych, które będą obejmowały najciekawsze miejsca w regionie. Poza tym region Liwca i Bugu jest atrakcyjny na wyjazdy weekendowe, również pod względem cenowym.

Legenda i postać Jana Twardowskiego może stać się punktem wyjścia do wspólnych działań promocyjnych i rozwojowych. Czerpanie z tego i inspirowanie się jego postacią w różnych obszarach działania może przynieść wymierne korzyści i doprowadzić do zwiększenia zainteresowania się naszym regionem.

Wszyscy byli zgodni, co do tego, że najważniejsza jest współpraca pomiędzy poszczególnymi ośrodkami i placówkami zajmującymi się turystyką, a nie rywalizacja pomiędzy nimi, ponieważ ta ostatnia nie przyniesie nic owocnego. Ważną jest wymiana pomysłów i rozwiązań. Wspólne korzystanie z pewnych mechanizmów i wzajemna promocja regionu.

W planach jest kolejne spotkanie, na które już dziś zapraszamy zainteresowanych wspólnym działaniem i osiąganiem sukcesu w tym kierunku.


 
 
 
powered by inmidia